Difference between revisions of "İstanbul Saint Joseph Lisesi Tarihi Bitki Koleksiyonu"

From Doğa Tarihi
Jump to: navigation, search
(Created page with "İş Bankası Kültür Sanat Yayınları tarafından 2013 yılında basılan kitap, Saint Joseph Kadıköy'de yer alan herbaryum hakkında detaylı bilgiler içermesi yanı s...")
 
(No difference)

Latest revision as of 20:50, 12 May 2019

İş Bankası Kültür Sanat Yayınları tarafından 2013 yılında basılan kitap, Saint Joseph Kadıköy'de yer alan herbaryum hakkında detaylı bilgiler içermesi yanı sıra, bilim, botanik ve ekoloji tarihi bakımından da önemli bir eser. Söz konusu koleksiyonun oluşumu, yeniden keşfi ve tasnifi hakkında önemli bilgiler veren kitap Prof.Dr. Mehmet Sakınç'ın özverili çalışması ile gerçekleştirilmiş. Bunun yanı sıra Prof. Dr. Necmi Aksoy gibi farklı bir çok araştırmacı projeye destek olmuş.

Koleksiyon hakkındaki kitap tanıtımında yer alan genel bilgiler:

1905 yılı. Saint Joseph Lisesi’nin Jean Marie Reynaud, Pasteur Luis ve Idinaël-Simon adlı üç rahip-öğretmeni (frère) öğrencileriyle birlikte Boğazın her iki yakasından ve özellikle Kadıköy civarından bitki toplamaya başladılar. Amaçları büyük bir herbaryum (bitki koleksiyonu) kurmaktı. Toplanan ilk örnekler kurumaya bırakılmadan önce frèreler tarafından o günün biyoloji ve botanik biliminin sunduğu olanaklarla sınıflandırıldı. Bilgiler, özel hazırlanmış etiketlere aktarıldı. Bu hummalı çalışma zaman zaman sekteye uğrasa da 1970’lerin ortalarına kadar sürdü ve 2253 örnekten oluşan, İstanbul-Kadıköy ve çevresinin günümüze kadar korunmuş ilk ve tek herbaryumu ortaya çıktı.

Üç Saint Joseph’li öğretmenin yaptıkları, Avrupa’nın doğanın envanterini çıkarma geleneğinin bir devamıdır. Bu kıymetli öğretmenler, İstanbul gibi insanlığın malı olmuş muhteşem bir şehrin bitki dünyasının bilimsel incelemesini, insanlık adına yapmışlar ve emeklerinin mahsullerini de okullarında koruma altına almışlardır.

O günden bugüne Saint Joseph Lisesi’nde bekleyen bu biricik koleksiyon, Prof. Dr. Mehmet Sakınç’ın yıllar süren özverili çalışmasıyla ilk kez gün yüzüne çıkıyor. Prof. Sakınç toplanan 2253 örneği yeni bilimsel gelişmelerin ışığında inceleyerek koleksiyondaki 1006 türü tespit etmiş ve bu 1006 tür, 436 cins ve 87 aileyi kitaplaştırmıştır.